VideoPrůvodce Salmovkou
  Zdravá škola - Základní a Praktická škola Tišnovská 116, Velká Bíteš
   Organizace města - Příspěvkové organizace zřízené městem Blanskem | blansko .cz   Současné město Blansko - Školní zařízení a organizace | blansko.cz

1. C ve Sloupsko – šošůvských jeskyních

Naše třída se vydala 13. 6. na výlet autobusem do Sloupsko – šošůvských jeskyní.

Měli jsme tam možnost vidět netopýra velkého, vrápence malého, kostru jeskynní medvědice, 100 let staré původní osvětlení, hluboké propasti,… Na 4 minuty jsme zažili pravou jeskynní tmu a když jsme si zkusili dát ruku před obličej, opravdu jsme ji neviděli. Zakřičením z plna hrdla jsme si vyzkoušeli, jak velká je v jeskyni akustika.

V Eliščině jeskyni jsme si ukázali, že krápníky rostoucí shora dolů se nazývají STALAKTITY, krápníky rostoucí od spodu nahoru jsou STALAGMITY a spojením stalaktitu a stalagmitu vznikne krápníkový sloup STALAGNÁT. Prohlédli jsme si také jeskyni Kůlnu, kde jsme zhlédli krátké video a kde byly nalezeny asi 120 000 let staré části lebky neandrtálského člověka. Po cestě z jeskyní jsme si pohladili boloňského pejska a zachránili velkého hlemýždě zahradního před zašlápnutím.

Na další výlet se těší          žáci 1. C, Lucie Kohoutková a Romana Ošlejšková