O nás
Kontakty
Úřední deska
Dokumenty školy
Kalendář akcí
Události
Školní jídelna
Školní družina
Archiv
VideoPruvodce Salmovkou
Základní škola a Mateřská škola Blansko, Salmova 17
ZDRAVÁ ŠKOLA - ŠKOLA PRO ŽIVOT
Škola podporující zdraví. Žádost o přijetí - přestup na Salmovku
TOPlist
 
eduroam
 
SmartClass+
 
GDPR
 
Webmail
EduPage
Školní poradenské pracoviště Domů ZŠ Dolní Lhota MŠ Dolní Lhota Jídelníček

6. a 7. ročník v divadle

Rádi jsme přijali pozvání blanenského divadelního studia Kolárka při ZUŠ Blansko na představení autorské inscenace Vrba. Rozsahem nevelká hra, v podání žáků dramatického oboru ZUŠ, vznikla na motivy stejnojmenné balady Karla Jaromíra Erbena. Autorkou a režisérkou celého představení byla studentka Divadelní fakulty JAMU Brno Terezie Čermáková.
„Některé věci musíme umět přijmout tak, jak jsou, nechtěj mě měnit, prosím.“ Tahle věta byla hlavním mottem celé inscenace. V představení zazněla z úst Marjánky. Dívky, která byla ve dne obyčejným děvčetem, v noci však patřila její duše vrbě. Jakub, který Marjánku miloval, odmítal přijmout její jinakost. Chtěl ji změnit. A tak ublížil jí, sobě i lidem kolem.
Jakou sílu může mít slovo? Má vůbec člověk právo na to chtít měnit lidi kolem sebe? Komu tím může ublížit? Proč někdy nedokážeme přijmout lidi kolem sebe takové, jaké jsou? – To jsou otázky, které představení, pracující s metaforami a symboly, přináší a otvírá.
Obrovským bonusem celé hry bylo obohacení o živou muziku, neboť právě ta dotvářela atmosféru celého dění na jevišti. Hudbu pro představení připravila Šárka Seďová a k hudebním nástrojům (flétna, akordeon, zvonkohra a zvony) usedli žáci ZUŠ.
Inscenace byla doplněna o průvodní slovo před i po představení. V úvodu mladá režisérka mluvila s žáky o procesu divadelní tvorby, po samotné hře pak o vnímání hry, o symbolech. Také ve škole jsme si o představení povídali a společně jsme si přečetli Erbenovu baladu Vrba. Pro mnohé žáky byla inscenace silným divadelním zážitkem.
Vlasta Plchová

Fotogalerie