Štěpánův referát

Přírodovědnou část hodiny nám svým zajímavým a poutavým výkladem zpestřil náš spolužák Štěpán V. Připravil si pro nás referát týkající se živočichů spadajících do oblasti mírného podnebného pásu. A protože se Štěpán zabývá myslivectvím, tak i svůj výklad ozvláštnil názornými pomůckami, kterými byli: paroh daňka, roh muflona a parůžek srnce.

Vědomosti, které si Štěpánovi spolužáci zapamatovali z jeho výkladu, si můžete přečíst níže a porovnat je tak se svými. Zároveň si můžete prohlédnout fotky.

Paroh od daňka, který nám Štěpán přinesl, váží 2 kg. Horní části paroží se říká lopata a daňci je shazují. Dolní části paroží se říká růže. Z rohu od muflona se pije a když bojuje nebo narazí do stromu, tak mu roh upadne.

JAKUB

Daňkovi parohy: nahoře je lopata, dole opěráky a úplně dole je růže. Mufloní rohy: muflon svoje rohy neshazuje, ale může si je ulomit, když se pořádně vyčistí, dá se z nich pít. Srnčí parůžky: srnec může být maximálně šesterák, dole má výstupky a úplně dole růži.

EMA

Daněk je býložravec a může mít 3 barvy: hnědou, bílou a černou. V létě mají daňci bílé tečky. Muflon je dlouhý 100 až 125 cm. Mufloni mají moc dobrý zrak. Srnec má zubaté parůžky.

ADAM P.

Daněk evropský: daněk má parohy, horní části se říká lopata a začátku parohů se říká růže.
Muflon: muflon má duté toulce a toulce si oklepávají. Srnec: srnčí parůžek je hrbolatý, parůžky shazuje.

ELA

Daněk své paroží otlouká o stromy, první mu narostou podpěráky. Muflonka porodí 1 – 2 mláďata. Muflon má na zádech velký bílý flek, říká se mu sedlo.

TADEÁŠ

Roh od muflona je dutý, může o něho přijít v boji.

VOJTA

Když muflonka vedoucí tlupu uvidí nebo uslyší nebezpečí, hvízdne a mufloni odběhnou pryč.

VANESSA

p. uč. Lucie Kohoutková a žáci 5. B