Škola v přírodě Soběšice 2. – 5. 5. 2023, IV. B

Ráno 2. května 2023 jsme se vydali na školu v přírodě, která se konala na Lipce, pracovišti Jezírko. Cesta utekla jako voda a my byli v Soběšicích, kde se pracoviště nachází.

První den nás potrápilo počasí. To nám ale náladu nezkazilo. Celý den byl věnován prozkoumávání Jezírka a okolní přírody. Měli jsme možnost zkoumat blešivce a jiné vodní živočichy či rostliny. Dokonce jsme si vyzkoušeli cestu potokem, která byla pro většinu z nás velkým adrenalinem. Večer nás čekala stmelovací zábava.

Druhý oblačný den byl věnovaný průzkumu jezírka, dalších vodních živočichů, rostlin a jejich charakteristik. Ráno jsme poznávali faunu i floru pomocí tabletů a poznávacích klíčů. Odpoledne si žáci mohli sami pomocí sítí vylovit z jezírka poznávané živočichy, např. čolka, pulce skokana, pulce rosničky, pijavky apod. Znovu jsme také nazuli holínky a zkoumali údolí potoka. Zjistili jsme, že rozvodněné bahno v potoce má hloubku až půl metru - to nás dovedlo k opatrnému našlapování do vody… alespoň většinu z nás.   -)   Večer jsme se společně zasmáli u pohádkových divadelních scén, které žáci hráli.

Třetí den plného slunce jsme se seznámili se způsoby, jak člověk zachází s vodou v přírodě, na co ji využívá, jak jí pomáhá a jak ji příp. zneužívá a ničí. Díky zajímavým hrám a praktickým aktivitám již víme, jak s vodou v přírodě nakládat, jak ji chránit a hlavně proč ji chránit. Večer jsme si vyrobili tašku nebo batůžek s ručně natisknutým přírodním motivem.

Poslední den patřil loučení s okolní přírodou a Jezírkem – prošli jsme se od studánky lesem zpět k Jezírku. Náš pobyt jsme zakončili zhodnocením aktivit, nabytých vědomostí a zkušeností. Před odjezdem jsme si ještě naposled dali výborný oběd v Jezírku. Loučení bylo těžké, tak doufáme, že se někdy třeba přijedeme podívat zas.

Velké díky patří úžasným a trpělivým lektorkám Lipky, paním kuchařkám a také živočichům a rostlinám, kteří nám dovolili ukázat jejich svět – vodu plnou života.

PS: v průběhu pobytu nebylo žádnému živočichovi ublíženo!   :-)