Ohlédnutí za oslavami 40. výročí otevření školy

V září letošního roku uplynulo 40 let od chvíle, kdy byla poprvé slavnostně otevřena naše základní škola. Toto jubileum jsme oslavili sérií akcí, mezi nimiž nechybělo vydání almanachu, komentovaná prohlídka školy či uspořádání slavnostní akademie v Dělnickém domě v Blansku.

Slavnostní akademie

Příprava oslav 40. výročí činnosti školy měla několik úrovní. Vydání almanachu, nácviky pódiových vystoupení, výtvarné práce, plakáty, jevištní dramaturgie, výroba rekvizit či panelů připomínajících důležité okamžiky školního života  - to byly výzvy, do kterých se spontánně zapojila celá škola.

Všechny tyto aktivity vyvrcholily slavnostní akademií, která se uskutečnila v úterý 15. listopadu v Dělnickém domě v Blansku. Akce byla komponována jako velká školní narozeninová párty určená široké veřejnosti – tedy nejenom rodičům žáků.

S dárky ve formě vystoupení přišlo škole popřát mnoho dětí i pedagogů. Moderátoři rozbalovali jeden dárek za druhým, a že si to náramně užívali i oni, viděl do posledního místečka zaplněný celý hlavní sál i balkon.

Od pohádkové knížky s příběhem Pirátů sen, přes výlet do džungle, taneční kurz, klobouk, učebnici, sportovní dres, poukaz do tanečních, CD, semínka stromů až po krásnou pestrou kytici plnou tónů a veršů dostala „škola - oslavenkyně“ také možnost pohlédnout sama na sebe, od svých počátků až do dnešních dnů, a to v podobě videoprojekce i díky vtipné pantomimě, jež s nadsázkou ukázala některé momenty současnosti školy. Tohoto úkolu se ujali letošní deváťáci pod laskavým a trpělivým vedením paní učitelky Vlasty Plchové.

Ostatní paní učitelky zapojily děti od prvních tříd až po nejstarší žáky druhého stupně. Na pódiu se nejenom tančilo, zpívalo, hrálo a cvičilo, ale publikum pobavilo také krátké anglické divadlo, scénky či komponovaný pořad školního pěveckého sboru s recitátory.

Všem dětem v nápaditých kostýmech s vtipnými rekvizitami patřil obrovský potlesk. Pedagogům a spolupracujícím organizátorům, kteří se na vzniku jednotlivých čísel i jejich hladkém průběhu podíleli, pak velké uznání. Na jevišti se vystřídalo více jak 250 účinkujících, takže organizace byla náročná, ale protože všichni dělali přesně to, co měli, a byli vždy ve správný okamžik na správném místě, vše probíhalo jako na drátkách. K úspěchu celé akce přispěla také velmi dobrá spolupráce s městským kulturní střediskem a vstřícnost sponzorů.

Celý projekt byl pestrou mozaikou nápadů vzniklou skloubením mravenčí práce všech, kteří nelitovali a investovali svůj čas, um a pomocnou ruku do jeho přípravy. Tím prokázali svoji profesionalitu, invenci, ochotu, nápaditost, schopnosti, ale hlavně důležitou lidskou vlastnost, kterou je sounáležitost. Přirozeně se tak rozvinula týmová práce, která žákům i pedagogům přinesla spoustu nových zajímavých zkušeností a zároveň se stala důkazem toho, že škola není jen budova, ale především společenství lidí, kteří sdílí společné cíle a hodnoty.

Veřejnost tak nepoznala naši školu jen zvenčí, v jejím krásném kabátu a v pohledné fasádě, ale žáci a učitelé ukázali, jaká je naše škola zevnitř, jaký je v ní čilý život a jak si to všichni dokážeme společně užít. Chtěli bychom za to všem moc poděkovat. Pevně věříme, že takto úspěšná spolupráce bude naši školu provázet i v dalších letech!

Mgr. Irena Čepová

Komentovaná prohlídka školy

Součástí oslav jubilea ZŠ a MŠ Blansko, Salmova 17 byla také komentovaná prohlídka školy, která se uskutečnila v úterý 22. 11. 2022 dopoledne za účasti zastupitelů města Blanska a pozvaných hostů.

Pro všechny přítomné byl na úvod připraven kulturní program, ve kterém vystoupil školní pěvecký sbor a recitátoři. Po skončení vystoupení žáků si návštěvníci s průvodci prošli rozsáhlé prostory školy a postupně nahlédli do výuky prvního i druhého stupně.

Po celou dobu prohlídky bylo možné navštívit také Adventní charitativní jarmark s výrobky žáků, který probíhal ve vestibulu školy.

Mgr. Josef Škvařil

Oslavy 40. výročí školy - reportáž Blanenského videožurnálu
Slavnostní akademie – krátký sestřih z pohledu diváka v hledišti. Děkujeme panu Milanu Vondrovi za poskytnutí záznamu.

Slavnostní akademie - celý videozáznam
Slavnostní akademie - sestřih