O nás
Kontakty
Úřední deska
Dokumenty školy
Kalendář akcí
Události
Výuka
Školní jídelna
Školní družina
Archiv
VideoPruvodce Salmovkou
Základní škola a Mateřská škola Blansko, Salmova 17
ZDRAVÁ ŠKOLA - ŠKOLA PRO ŽIVOT
Škola podporující zdraví. Žádost o přijetí - přestup na Salmovku
TOPlist
 
eduroam
 
SmartClass+
 
 
 
Webmail
 
EduPage
Školní poradenské pracoviště Domů ZŠ Dolní Lhota MŠ Dolní Lhota Jídelníček

Do Brna za kulturou - Divadlo Polárka

V úterý 31. 5. 2022 žáci tříd 6. A, 6. B, 7. A, 7. B vyrazili do Brna do divadla Polárka. S učitelským doprovodem nás bylo více jak sto. Cestovali jsme třemi autobusy. Ranní kolony před Brnem nebyly nijak veliké, a tak před samotným začátkem představení bylo dost času na prohlídku divadla i na svačinu.

Hra s názvem Homo zabijens: Konec lovců mamutů vznikla na motivy románu Dědicové Williama Goldinga, držitele Nobelovy ceny za literaturu. Zachycuje příběh odehrávající se před třiceti tisíci lety. Příběh jedné neandrtálské tlupy, která se setkává s novým, neznámým druhem člověka, s homo sapiens sapiens, s člověkem, který říká sám sobě rozumný. Zpracovává tak jednu z teorií o vyhynutí člověka neandrtálského, podle níž byla tato vývojová větev vyvražděna právě příslušníky rodu homo sapiens sapiens. Jejich setkání divák vnímá a sleduje perspektivou neandrtálců. S nimi se tedy nejprve sžívá, a pak sleduje, jak je tlupa postupně moderním člověkem vybita. Závěr hry zachycuje paleontology, kteří se přou o to, jak se tehdy události odehrály a která teorie je tedy tou pravdivou.

Inscenace v režii Jana Antonína Pitínského zpracovává toto téma moderními divadelními prostředky. Jde o představení velmi imaginativní, znakové, obrazové. Jeho cílem je rozmíchávat pocity a emoce. Neklade si za cíl primárně vyprávět příběh. Vždyť není nutné vše racionálně chápat, někdy stačí jen vnímat.

Domnívám se, že režijní záměr byl naplněn, že jsme všichni odcházeli plní dojmů, pocitů, emocí, že to byl „jiný“ divadelní zážitek, takový, v němž samotný příběh stál v pozadí.

Vlasta Plchová

 

Fotogalerie