Výlety 5. A a 5. B

Den s Městskou policií Blansko

Ve čtvrtek 23. 6. jsme měli možnost nahlédnout do prostor Městské policie Blansko na Sadové ulici. Poklidné zákoutí se rázem změnilo v rušnou křižovatku, kde se střídaly třídy jedna za druhou. Měli jsme možnost nasednout na čtyřkolku, prohlédnout si zbraně a ochranné pomůcky městské policie nebo se posadit do jejich vozu, pustit sirénu apod. Nejvíce nás zaujal kamerový systém. Neměli jsme tušení, kde všude po městě jsou kamery rozmístěny a jak dokonalé záběry na nás městská policie má. Teď už víme, že pokud budeme potřebovat jejich pomoc, máme zavolat na číslo 156.

Balcarka, Holštejn, Baldovec

Abychom dětem zpříjemnili poslední školní dny, naplánovali jsme několik výletů a exkurzí (o kterých jsme už informovali dříve).

První velký výlet nás čekal v pátek 24. 6. Vydali jsme se autobusem do Ostrova u Macochy, kde jsme si prohlédli jeskyni Balcarka. Mohli jsme se tak v horkém letní dni zchladit, protože v jeskyni je celoročně teplota okolo 7 °C. Díky dobré akustice zde bývají pořádány i hudební koncerty. Také my jsme měli možnost poslechnout si krátkou ukázku za doprovodu světelných efektů.

Z Ostrova jsme se opět autobusem dostali do nedaleké obce Holštejn, kde jsme navštívili místní zříceninu hradu s lidomornou a prošli se kolem potoka Bílá voda. V Hostinci Pod Hradem jsme si pochutnali na obědě a pokračovali, už pěšky, do Baldovce. Cestou nás čekala zastávka v lesním baru.

Zanedlouho se před námi objevil poslední cíl naší trasy – kemp Baldovec. Největší atrakcí byl pro všechny bazén, kde jsme se vydrželi koupat téměř 2 hodiny, než nás autobus vyzvedl na zpáteční cestu domů.

Dům přírody a Moravský kras

Hned v pondělí 27. 6. jsme se vydali na další celodenní výlet, do Moravského krasu. Den jsme zahájili prohlídkou Domu přírody, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí o okolní přírodě - jak vznikají jeskyně, s jakými živočichy a rostlinami se můžeme v MK setkat a na závěr shlédli krátký film.

Ač byl vláček, který jezdí ze Skalního mlýna k Punkevním jeskyním velkým lákadlem, a lanovka ještě větším, zvládli jsme celou trasu od Domu přírody k Hornímu můstku Macochy ujít bez problémů pěšky. Cestou nás provázeli dva sympatičtí průvodci z Domu přírody. Teď už víme, že pokud budeme mít žízeň, můžeme se po cestě napít z vývěry potůčku ze Štajgrovy jeskyně, kterou cestou potkáme a zásobuje pitnou vodou celý Skalní Mlýn i oblast Horního můstku, jak vypadá kapraď jelení jazyk a jak kvete nebo třeba, že voda na povrchu, kterou můžeme spatřit, je jen zlomek toho, co pod námi protéká pod zemí.

Propast Macochu jsme si prohlédli jak z Dolního, tak Horního můstku. Na Horním můstku jsme poobědvali z vlastních zásob a vydali se na zpáteční cestu. Cestou dolů jsme si prohlédli jeden z mnoha závrtů, do kterých není radno lézt, a vyzkoušeli si, jak dokážeme spolupracovat – při hře Macocha. Soutěžili jsme mezi sebou „Áčko a Béčko“, kdo dokáže překonat větší propast, kdy jsme si předávali z jedné strany propasti na druhou větev. Pádem do propasti hra končila.

Výlety se vydařily, zase máme k sobě o kousek blíž.

Divadlo Polárka

Vrcholem společného „výletování“ a zároveň poslední zastávkou byla návštěva divadla Polárka v Brně. Čekalo na nás představení Dva roky prázdnin na motivy stejnojmenného románu Julese Verna. Měli jsme možnost vše pozorovat z prvních řad, a že bylo co. Hra byla velmi dobrodružná a akční.

Nás teď sice čekají pouhé 2 měsíce prázdnin, ale o to si je více užijeme a budeme se těšit zase do školy.

Jaroslava Školařová, třídní učitelka V. B

asistenti pedagoga Miroslav Konvalinka,