Sláva nazdar výletu…

S výlety se v měsíci červnu roztrhl doslova pytel. Také žáci druhých tříd se svým pedagogickým dozorem společně vyrazili za zážitky tentokrát do Rudky u Kunštátu. V této malebné obci, která bývala hornickou vesnicí, je největší atrakcí areál s tzv. Jeskyní Blanických rytířů, Burianovou rozhlednou a galerií pod širým nebem, kde jsou prezentována převážně moderní díla ze sochařských sympozií. Jeskyně je uměle vyhloubena v pískovci kopce Milenka a nachází se v ní unikátní dílo sochaře samouka Stanislava Rolínka - sochy Blanických rytířů, českých legionářů, stejně jako jezdecká socha patrona české země sv. Václava nebo mohutného lva, který stráží vstup do jeskyně. První Rolínkovou prací v areálu však byla monumentální socha prvního našeho prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, udivující svou výškou 13 - 14 m, jež byla svého času údajně největší sochou v Evropě. Dnes z ní zůstaly jen fragmenty, protože socha samotná byla zničena nacisty v roce 1942.

V blízkosti jeskyně mohly děti poznat a užít si ohraničený upravený lesopark, osazený řadou exotických keřů i stromů nebo vystoupat na Burianovu rozhlednu z roku 1931. Po areálu jsou nepravidelně rozmístěna díla současných mladých sochařů, která jsou vkusně instalována do kaskád skalek s potůčky a mezi dřeviny. Tato překrásně upravená a nápaditá „Smyslová zahrada“ pak dala dětem možnost vnímat přírodu, materiály i krásy světa skutečně všemi smysly.

Cestou jsme se zastavili na Náměstí Krále Jiřího v Kunštátu na Moravě, kde je také co k vidění – fontány, kostel svatého Stanislava, socha Jiřího z Kunštátu a Poděbrad, zakladatele města, pamětní desky. Samotné město leží uvnitř přírodního parku Halasovo Kunštátsko, v jehož okolí se nachází Přírodní park Lysicko a Přírodní park Svratecká hornatina.

Všichni jsme si společně užili příjemný slunečný den a nezbývá nám, než se těšit na další poznávání krás naší vlasti.

Žáci 2. A, 2. B,
Irena Čepová, Leona Havířová,