Polepy skel chrání ptactvo

Na začátku tohoto příběhu byla žluna, která uhynula nárazem do proskleného spojovacího krčku naší školy. Našel ji žák druhé třídy a nadšený ornitolog Josef Alexa. Velká skleněná okna spojovacího krčku byla sice zabezpečena siluetami dravců, nicméně jak ukázal tento případ, uvedená ochrana ptáků nefungovala spolehlivě.

Ve spolupráci s jihomoravskou pobočkou České společnosti ornitologické jsme se domluvili na účinném řešení problému - zabezpečení spojovacího krčku samolepkami vylepenými ve vzdálenosti max. 10 cm od sebe tak, aby ptáci včas zaznamenali, že je před nimi pevná prosklená plocha.
Polepení proběhlo v prvním prázdninovém týdnu za účasti Josefa Alexy, celé jeho rodiny a za odborného dohledu zástupce České společnosti ornitologické RNDr. Jaroslava Kolečka, Ph.D. Všichni společně přiložili ruku k dílu a sponzorsky, bez nároku na honorář, exponovaná místa zabezpečili.

Děkujeme a jsme rádi, že i touto formou můžeme přispět k ochraně okolní přírody za aktivní účasti žáků. Spolupráci s Českou společností ornitologickou pak plánujeme rozvíjet i do budoucna, a to  nejen proto, že ZŠ Salmova má k přírodě blízko svojí polohou sousedící s blanenskou rekreační oblastí Palava.