Dopis panu ministrovi

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Karmelitská 529/5
K rukám Ing. Roberta Plagy, Ph.D.

V Blansku, 20. 10. 2020

Vážený pane ministře,

vězte, že ještě nikdy jsme nepsaly na „vyšší“ místa, ale nynější situace nás dohnala k tomu, abychom alespoň vyjádřily svůj názor.

Jsme učitelky 1. stupně ZŠ, nyní máme dvě třídy plné prvňáčků. Sotva si děti stačily zvyknout na úplně nové školní prostředí, naučily se pracovat ve školním režimu, sžily se s novým kolektivem a paní učitelkou, začaly číst první slabiky, a sotva připravily ruku ke psaní, po šesti týdnech musely skončit.

Není možné učit prvňáky na dálku jinak, než že vezmeme spoustu času jejich rodičům, kteří mají mnohdy i další dítě (děti) na distanční výuce, do toho potřebují chodit do zaměstnání, mají-li ještě nějaké. Nemluvě o tom, že rodiče nemohou zvládnout složitou metodiku výuky čtení a psaní. Přestože se snažíme, jak můžeme a jak nejlépe umíme, nevidíme v tom pro budoucnost nic pozitivního. Proto nás zajímá následující:

Pokud bude distanční výuka 1. tříd ZŠ pokračovat déle než do 2. 11. 2020, bude to stále složitější a neúnosnější nejenom pro nás, ale hlavně pro děti a jejich rodiče. Rády bychom se přimluvily za to, aby v případě nezlepšující se epidemiologické situace, jejíž závažnost si plně uvědomujeme, byly otevřeny alespoň 1. třídy ZŠ.

Stále však věříme slovům pana Prymuly a jeho ujištění, že 2. listopadu se vrátí žáci 1. stupně ZŠ do škol. Bohužel jsme v našem školním kolektivu jediné. Právě to nás přimělo napsat tento dopis, abyste si alespoň na vteřinku zkusil představit, jaká je realita v 1. třídě.

Pokud jste dočetl až sem, děkujeme za Váš drahocenný čas. Budete-li se věnovat řešení této situace, budeme Vám my, naši žáci i rodiče velmi vděčni.

S pozdravem učitelky Mgr. Leona Havířová a Mgr. Irena Čepová,
1. A + 1. B  ze ZŠ a MŠ Blansko, Salmova 17