Přijímačky za dveřmi a jak to vidí 9. A?

Přijímací zkoušky na střední školy se kvapem blíží. Zbývá posledních 14 dní. A jak se žáci 9. A cítí, jaké mají obavy, z čeho mají strach?

• Mám hrozný pocit, bojím se, že to nezvládnu, že se na školu nedostanu.
  • Jsem dost nervózní, hlavně z matiky.
  • Začínám být ve stresu, ale myslím, že jsem přípravě dala všechno.
  • Připravuji se fakt poctivě. To musí vyjít.
  • Teď už to moc nezlepším, takže se soustředím, abych se nezbláznil.
  • Jako už trochu stresuju, ale jen trochu.
  • Myslím, že to dám. Musím.

Obavami a trémou jsou prosyceny tyto dny deváťáků před přijímacími zkouškami. Mají za sebou podivný rok, kdy více času strávili doma, ve svých pokojích u psacích stolů a u počítačových obrazovek při on-line hodinách. Týdnů ve škole, s učiteli a spolužáky tváří v tvář, bylo bohužel pramálo.

Přípravě na přijímačky z českého jazyka a matematiky se žáci se svými vyučujícími věnovali průběžně již od září. V druhém pololetí se příprava k prvním velkým zkouškám zintenzivnila. Ale přece jen, „na dálku“ neboli distančně, to mnohdy není úplně ono.

A tak jsme ihned a rádi využili možnosti konzultací a připravili pro studenty tzv. „přijímačkový týden“ věnovaný intenzivní výuce českého jazyka a matematiky a závěrečné přípravě ke zkouškám.
Deváťáci se tedy čtyři dny v tomto týdnu učí prezenčně ve škole ve třech skupinách (po pěti žácích), každý den jednu hodinu český jazyk a jednu hodinu matematiky, vždy po 60 minutách. Jeden den zůstává v on-line režimu, v rozsahu dvě hodiny matematiky a dvě českého jazyka.

Věříme, že žákům tyto konzultace pomohou a budou pro ně přínosné, že bude prostor pro vysvětlení lecjakých nejasností, ať z učiva matematiky či z českého jazyka. Zároveň doufáme, že setkání s učiteli a především se spolužáky posílí jejich psychiku a pomůže k rozplynutí obav a trémy.

Deváťáci, hodně štěstí u přijímacích zkoušek, bystrou mysl a dobrý úsudek. Ať jste úspěšní!

Vlasta Plchová