Rozhovory se zajímavými lidmi aneb deváťáci v roli novinářů

Výuka českého jazyka, byť probíhá v současné době ve formě distanční, zahrnuje nejen mluvnické učivo a nyní také přípravu na přijímací zkoušky, ale i literaturu a sloh. Zatímco mluvnici a jazykové záludnosti řešíme společně na on-line hodinách u počítačových obrazovek, práce s literárními texty a slohové úkoly jsou většinou zadávány k samostatné práci.

Jedním ze slohových úkolů, se kterým se žáci třídy 9. A museli „poprat“, byla tvorba rozhovorů. Nebyl to úkol vůbec jednoduchý. Ale deváťáci ukázali, že umějí čelit výzvám. Nejprve bylo potřeba s rozmyslem vybrat vhodnou osobu, se kterou by mohl rozhovor vzniknout, a také zvolit téma, které by bylo nevšední a pro čtenáře zajímavé. Pak bylo nutné připravit si „kostru rozhovoru“, rozmyslet otázky. Následovala fáze nejpříjemnější, tedy popovídat si se zvoleným člověkem. Časově nejnáročnější bylo rozhovor převést do psané podoby.

Čtení rozhovorů bylo pro mne velkým potěšením. Doufám, že vybraná a níže uvedená interview udělají radost i vám, čtenářům našich webových stránek. Maminky Katky a Kamily povídaly o svých dlouhodobých pobytech v Anglii a Irsku. Valča vyzpovídala svého tatínka, výborného trenéra, a téma bylo jasné – baseball. Vítek vedl rozhovor se svým bratrem, začínajícím hudebníkem, o muzice. Vojtova maminka zavzpomínala na své dětství a práci ve vinohradu. Přečíst si můžete i rozhovor Lindy se starším bratrem o skautingu. Pokud jste fanoušky filmu Pána prstenů, jistě vám přijde vhod rozhovor s Lucčinou mladší sestrou, velkou obdivovatelkou čaroděje Gandalfa. Jirkův tatínek vyprávěl o své nevšední zálibě, o autech, především o starých amerických.

Respondentům děkujeme za rozhovory i souhlasy s uveřejněním   :-).

Texty jsou v původním znění, tak jak je žáci odevzdali. Drobné pravopisné chyby a stylistické nedostatky jistě čtenáři omluví    :-).

Příjemné čtení   :-).
Vlasta Plchová