Cyklovýlet 8. A

V pátek 11. 6. 2021 ráno se začali na parkovišti pod školou shromažďovat odvážlivci s koly. Chystali se na celodenní cestu nepoznanou krajinou.
Nechali jsme se zavést do Studnic. Odtud jsme se vydali údolím říčky Malá Haná, která teče do Opatovské vodní nádrže. Až k ní jsme však nedojeli. Nejdříve jsme jeli podél Kullířovského potoka, který se pod rančem Kopaniny spojí s Malou Hanou. Říčka Malá Haná zde protéká rozlehlými loukami, které během tisíců let vytvořila. V údolí žijí četné vzácné druhy živočichů - např. pstruh potoční a rostou chráněné rostliny - lýkovec jedovatý, sněženka jarní. V okolních lesích žije srnčí i vysoká zvěř a mufloni. My jsme měli štěstí a mimo krásné rostliny jsme viděli mloka :-)
To se stalo na první zastávce pod hradem Kuchlov. Tedy jeho zbytky. Zbytky zdiva hradu, jehož vznik lze klást do druhé poloviny 13. století. Písemné zprávy o něm zcela chybí, není známo ani jeho skutečné jméno. Název Kuchlov je totiž odvozen od pojmenování lesní trati, uváděné od 16. století. Hrad, který pravděpodobně zajišťoval expanzi jedovnicko-holštejnského dominia v jeho jižní části, mohl vystavět některý příslušník rodu z Ceblovic.
Po svačině a doplnění energie hroznovým cukrem jsme se pustili do nejtěžší části výletu. Stoupání do Ruprechtova. Po cca 2,5 km nás čekala sladká odměna ve formě nanuka. Odtud jsme pokračovali k Rakoveckému údolí. Kopec Malina je dominantou obzoru, ve které se ukrývá bunkr vybudovaný během 2. světové války. Jedná se o objekty, které vybudovali němečtí okupanti a které sloužily jako strojovny na tahání cvičných cílů či jako pozorovatelny pro sledování výsledků střeleb.
Na obloze se však začínali dít zajímavé věci, které nás zneklidňovaly. Šlápli jsme do pedálů a přes Lipový kopec jsme sjeli ke Kůlně a do Jedovnic. Tam jsme měli objednaný oběd v restauraci U hastrmana. Skvělý typ na výborné jídlo!!! Moc nám chutnalo. A bylo se i na co koukat!!! Přišel nejdříve déšť, pak bouřka a pak průtrž! Ochladilo se. Byli jsme rádi, že jsme pod střechou.

Odpoledne jsme pak vyrazili do Rudice a opět lesní cestou uháněli na Klepačov a dolů do Blanska. To už byla pohoda, protože jedete pořád z kopce :-)
Někteří z nás byli unavení, ale všichni spokojení. Já navíc ještě hrdý, protože takový skvělý tým zvládnul výlet bez problémů. Mnozí násobně překročili svoje fyzické limity a hrábli si možná na dno. Ovšem všichni to dali!!! Paráda!!!

Zdeněk Doležel

třídní učitel