Sportujeme pro školu Nambo 2023

I v letošním roce dostala skupina dětí z družiny jedinečnou možnost aktivně se podílet na efektivní pomoci v jednom z největších globálních problémů současnosti, tedy velkém počtu hladovějících lidí v chudých regionech některých rozvojových zemí.

Už loni jsme se s dětmi zúčastnili dubnové on-line výzvy Move For Hope, kterou organizuje mezinárodní charitativní organizace Marys´ Meals. Ani tento ročník jsme nemohli zůstat stranou.

Opět jsme sbírali kilometry pro děti ve škole Nambo ve státě Malawi. Po registraci jednotlivce, skupiny či celé školy darovali sponzoři za každý účastnický kilometr kondiční chůze či běhu a za 3 km jízdy na kole organizaci 3 Kč, které putují výhradně na tamní školní obědy. Kompletní stravování ve škole Nambo, v chudé oblasti státu, který se momentálně také potýká s nápravou škod po velkém tropickém cyklonu, sponzorují pouze dárci z České republiky. Nyní tam tuto školu navštěvuje 1223 žáků od 1. do 8. třídy a roční stravovací náklady činí 561 357 Kč.

Na celou akci jsme se začali připravovat již v průběhu března povídáním o zdravém životním stylu a opakováním pravidel bezpečného pohybu v provozu i v přírodě. V dubnu jsme tato pravidla při společných vycházkách a na dopravním hřišti mohli prověřovat v praxi. Pro mnohé děti to byla opravdu „výzva do pranice“! Chodily, běhaly, jezdily na kole - ať už ve škole či doma – ostošest, a následně jsme vše zapisovali na společnou tabuli průběžných výsledků. Perfektní bylo, že se zapojily i děti, které obvykle v družině preferují klidnější činnosti při hraní. Při pochodech jsme zároveň pozorovali přírodu, a tematicky se nám vše prolnulo i s návštěvou záchranáře v družině a učením první pomoci.

Užili jsme si dost legrace při hraní si na africkou vesnici nebo tancování na africké bubny. Kreslili jsme mapu černého kontinentu a malovali si tamní faunu. Společným cílem jsme upevňovali náš kolektiv.

A jaké jsou naše výsledky? Celkem jsme uběhli či ušli 562 km a na kole ujeli 165 km. Vysportovali jsme tak proplacení 617 obědů pro žáky školy Nambo.

Máme z našich výsledků radost. Vážíme si toho, že jsme se směli tohoto projektu účastnit. Navíc jsme po této výzvě zase o trochu víc fyzicky připraveni na venkovní letní aktivity. Tak teď jen už aby bylo pěkně a nikomu se nestal žádný uraz!