Známý blanenský entomolog v družině

V rámci našeho květnového povídání o životě na louce jsme se s naším pátým oddělením školní družiny vypravili na přírodovědecký výzkum bezobratlých živočichů ve Sloupečníku. Průvodcem nám byl Ing. Radomír Pulec, entomolog, který se věnuje i přednáškám pro veřejnost a působí aktivně ve spolku pro ochranu přírody Moravského krasu Okras. Pan Pulec je nejen nabitý vědomostmi, ale umí o přírodě velmi poutavě vyprávět a zaujmout publikum jakéhokoliv věku.

Některé děti se doma vybavily skleničkami s víčkem, případně našly doma i lupy, jiným náš průvodce zapůjčil své vybavení na odchyt hmyzu. Teplé počasí nám přálo, a tak jsme po cestě nasbírali spoustu pokladů. Pan Pulec dětem vykládal třeba o tom, jak se motýli dokázali přizpůsobit
klimatickým změnám v minulosti, jak vzniká hlína nebo jak dýchají či vidí různí nalezení živočichové. Přestože se nám podařilo odchytit pouze jednoho motýla, našli jsme spoustu brouků, hlemýžďů, žábu i pavouky. Zjistili jsme, že porost kolem cesty je plný života.

Je skvělé pozorovat nadšeného odborníka, který se o svou radost nezištně dělí s dětmi, protože v tom vidí velký smysl. Věřím, že malým výzkumníkům předal mnohem více než nové vědomosti. Kéž by si děti toto dnešní nadšení z poznávání a radost ze života udržely až třeba do dospělosti.

Kristýna Kalodová