Družina sportovala pro děti v Malawi

Milé děti. Když se kolem sebe budete pozorně rozhlížet, určitě narazíte na kamarády, kterým můžete aspoň trochu s něčím pomoct. Ale představte si, že byste měli tu moc podpořit dokonce i holky a kluky, které asi nikdy v životě osobně nepotkáte a bydlí hodně daleko...

Země Malawi v Africe je od nás tak vzdálená, že kdybyste tam cestovali autem, pojedete nejméně týden. Dívky a hoši z tamější vesnice nemají ani svoje pokojíčky, ani takové domy či byty, jako jsou tady. Žijí v hliněných chatrčích se střechou ze slámy a nespí na postelích, ale na rohožkách na zemi spolu se svými sourozenci a ostatními členy rodiny. Rádi si spolu hrají stejně jako vy a určitě by vás naučili i spoustu nových her venku. Umí bubnovat a koukali byste, jak si při tom všichni, dospělí i děti, dokážou zatancovat a bavit se. Problém je, že nemají moc jídla a bývají často nemocní. Už je to tam lepší než dřív, protože v zemi působí různá humanitární sdružení, která se snaží místní lidi podporovat. Ale přesto spousta děvčat a chlapců chodí do školy často i proto, aby se najedli a neměli hlad.

A jedna taková charitativní organizace, jmenuje se „Mary´s meals“, tam za Českou republiku zajišťuje stravování ve škole Nambo. Tato registruje celkem 1100 žáků od 1. do 8. třídy, to by u nás odpovídalo počtu studentů více než dvou základních blanenských škol dohromady. V tamější škole se učí ale jen v šesti místnostech a další dvě třídy zavedli venku před budovou pod stromy. Mají tam totiž dost teplo. No a k obědu mívají takové výživné kaše s vitamíny. Každá ta porce kaše stojí v přepočtu na naši měnu 2 koruny, celkem tam na stravování potřebují vybrat každý rok 504 900 Kč. A ty se získávají výhradně od dárců z České republiky.

Letos organizace vyhlásila na celý duben akci „Move for Hope“, kdy po registraci jednotlivce, skupiny či školy darovali sponzoři za každý uběhnutý kilometr nebo ujeté 4 kilometry na kole na školu Nambo 2 koruny. Naše páté oddělení se rozhodlo zúčastnit jako skupina, a přestože jsme akci objevili až v průběhu měsíce, stihli jsme společnými silami zajistit svým pohybem obědy pro jednoho žáka na celý školní rok, a ještě 21 porcí navíc pro další dítě. A to je na malou družinu z Blanska velký úspěch!

Holky i kluci běhali na hřišti, počítali uběhnuté úseky, stejně tak se snažili ujet co nejvíc kilometrů na kole na dopravním hřišti. Zaznamenávali ale délku běhu a jízdy na kole i při výletech s rodiči mimo školu a v podstatě každý den hlásili nějaké nové sportovní příspěvky, které jsme hromadně zapisovali.

Na konci měsíce jsme si za odměnu za všechno to úsilí uspořádali, u příležitosti blížící se filipojakubské noci, čarodějnickou akademii. Děti v převlecích za mágy vyráběly lektvar, malé netopýry, soutěžily v různých disciplínách, jako je slalom na koštěti, hod brouků do kotle, skoky přes bludné kameny a sběr magických bylin ostošest, a budete se divit, ale vyhráli všichni.

Vítězům gratulujeme, posíláme plácnutí dlaní „high five“, a těšíme se společně na další pohybovou výzvu. Kdo ví, třeba se k naší „Pětce“ příště přidají i nějaké další děti!