Píši, tedy jsem

„Píši, tedy jsem“ je název literární soutěže. Letos se konal již 16. ročník. Soutěž je určena mladým, začínajícím autorům a vyhlašuje ji město Rájec-Jestřebí ve spolupráci s místní základní školou a gymnáziem. Soutěž je určena základním i středním školám, zájemcům ve věku od 11 do 20 let. Rozdělena je do dvou věkových kategorií a do kategorií próza a poezie.

Letošní ročník byl zvláštní. Byla to totiž jedna z mála soutěží, která odolala pandemii, a tak se tento ročník může pyšnit rekordní účastí. Zúčastnily se ho nejen školy z blanenského okresu, ale z celé České republiky, z Brna, Ostravy, Zlína, Třebíče, Písku…

Stalo se jistou tradicí, že každoročně do soutěže posílají práce i žáci naší školy. Letos se se svými prozaickými texty zapojili celkem 4 žáci. Soutěžila Valentina Krejčířová z 8. A s příběhem z drsného pirátského prostředí, Julie Matušková z 8. A s prózou s názvem Zamčený pokoj, dále Barča Doleželová z 9. B a Kryštof Ševčík z 9. B s textem Poslední den na Zemi.

Konkurence byla letos obrovská. Ačkoliv se díla našich žáků jistě porotě, ve které zasedla i oblíbená česká spisovatelka a autorka mnoha dětských knih Petra Braunová, líbila, na medailová umístění naši žáci nedosáhli. Doufám, že je tento neúspěch neodradí od dalšího psaní. Můj obdiv mají, neboť vím, že je psaní baví a že jsou tvůrčí a plní nápadů.

Soutěžní práce si teď můžete přečíst i vy.   :-)

Vlasta Plchová