Čtenářská dílna a beseda se spisovatelkou Veronikou Válkovou

Ve třídě 8. A proběhla před třemi týdny čtenářská dílna k jedné z knih Veroniky Válkové. Hodina byla tzv. prožitková, byla jakousi cestou za poznáváním, odhalováním. Žákům byla v úvodu představena hlavní hrdinka Bára, která se pomocí kouzelného atlasu přenesla na jiné místo a do jiné doby. Jednotlivé ukázky úvodních kapitol byly záměrně vybrány tak, aby žáci sami pomocí různých indicií odhalili, kde se Bára ocitla. Po přečtení všech pěti ukázek všichni žáci poznali, že se Bára dostala do období okupace do židovského ghetta. Teprve pak byla žákům představena samotná kniha – Terezínské ghetto – tajemný vlak do neznáma.

Autorkou knihy je historička Veronika Válková. Pozvání blanenské knihovny na besedu s paní spisovatelkou Válkovou bylo úžasným zpestřením naší práce. Paní Válková je sympatická, velmi vzdělaná žena. Výjimečná i tím, kolik toho „zvládá.“  Povídat si s ní o její spisovatelské práci  bylo zajímavé a obohacující. Beseda, která se konala 21. 2. 2020, sklidila mezi žáky jen pozitivní ohlasy.
Veronika Válková je profesorkou dějepisu a latiny na šestiletém Gymnáziu Na Pražačce v Praze. Pod pseudonymem Adam Andres publikuje fantasy – dnes již víceméně kultovní sérii Wetemaa.  Pro SPN vytvořila řadu učebnic dějepisu. Pod vlastním jménem publikuje beletrii pro děti. V nakladatelství Grada jí v posledních deseti letech vychází Edice Kouzelný atlas putování časem s ilustracemi Petra Kopla. Každý rok se tak čtenáři těší z 2 i 3 titulů s dívčí hrdinkou Bárou, kterou Kouzelný atlas dokáže přenášet do jiné doby a na jiné místo, do skutečné reálné historie.

Besedou ovšem práce osmáků s knihou nekončí. Někteří mají knihu již přečtenou, někteří ji čtou. Čeká nás totiž ještě povídání o Terezíně, o skutečných postavách, které se v příběhu objevili. Vyvrcholením naší práce budou ve slohovém vyučování charakteristiky jednotlivých postav.

Vlasta Plchová