O nás
Kontakty
Úřední deska
Dokumenty školy
Kalendář akcí
Aktuality
Výuka
Školní jídelna
Školní družina
Archiv
Salmovka
Základní škola a Mateřská škola Blansko, Salmova 17
ZDRAVÁ ŠKOLA - ŠKOLA PRO ŽIVOT
Škola podporující zdraví. Žádost o přijetí - přestup na Salmovku
Aktivní škola.
TOPlist
 
Město Blansko
 
Městská knihovna Blansko
EduPage
 
Webmail
 
Školní poradenské pracoviště Domů ZŠ Dolní Lhota MŠ Dolní Lhota Jídelníček

Výprava třídy 5. B za kaméliemi do Rájce

V pátek 15. března nás vzala paní učitelka Vlasta Plchová na výlet do Rájce. Sraz byl ráno před školou. Jel s námi také pan učitel Tvardík.

Nejprve jsme se vydali k Úřadu práce, odtud jsme jeli autobusem do Rájce-Jestřebí. Z rájeckého náměstí jsme šli přímo k zámku. Cestou nám paní učitelka vyprávěla  zajímavosti o místním kostele, o podzámčí, o zámeckém zahradnictví i o vstupní bráně.

V zámku na nás dýchl čas dob dávno minulých. Dříve zde žili Salmové. Ti měli ve znaku dva lososy. František Hugo Salm byl velmi vzdělaný. Obdivovali jsme nejen zámecké komnaty, obrazy a nábytek, ale především květiny.

 V zámku se totiž konala výstava kamélií. Paní průvodkyně věděla o kaméliích úplně všechno. Kamélie jsou krásné květiny, které mohou dorůstat výšky několika metrů a dožívat se i stovek let. Nejstarším kaméliím na rájeckém zámku je přesně 61 roků. Kamélie kvetou v lednu, únoru a březnu různými barvami, většinou nevoní a jsou to rostliny, které potřebují chlad. V rájeckém zámeckém zahradnictví jsou specialisté na pěstování těchto květin. Při prohlídce jsme prošli celé přízemí. Jednotlivé místnosti byly vyzdobeny nejen kaméliemi, ale i jinými květinami, vždy k nějaké slavnostní příležitosti. Například vánoční a velikonoční aranžmá, oslava narozenin, masopust, svátek svatého Huberta (patrona lovu).  

Zaujala nás také veliká knihovna. Knihy byly v policích ve třech patrech ve třech místnostech. A bylo jich více než 60 tisíc.

Prohlídka trvala téměř hodinu a půl. A protože byla v zámku pěkná zima, měli jsme všichni zkřehlé ruce a červené nosy.

Po prohlídce jsme měli rozchod. Mohli jsme si koupit v suvenýrech na památku nějaký dárek. Někteří vybírali příliš dlouho, a tak jsme museli při zpáteční cestě na náměstí utíkat, aby nám neujel autobus.

Moc se nám na zámku líbilo. Výlet byl super!  :-)

 

 

Z textů žáků Maxe, Aničky, Zuzky, Moničky, Romany, Martina, Barči, Jardy H. a Zary sestavila Vlasta Plchová

 

Fotogalerie