Úklid Moravského krasu 2019

V rámci celosvětové akce Den Země jsme se v sobotu 13. dubna vydali pomoci naší přírodě. Stalo se už tradicí, že na tomto úklidu děti, rodiče a učitelé ze Salmovky prostě nemůžou chybět.

Je to neuvěřitelné, ale sbíráme odpad v Moravském krasu už 20 let. Letos se účastnilo 25 dětí ze třetích tříd, pomocníci z řad rodičů a paní učitelky Dana Rybářová a Lada Přikrylová.

Tentokrát nás probudilo mrazivé ráno a dokonce pár vloček během dne napadlo i na naše teplé bundy. Nasedli jsme do autobusu směr Sloup a vydali se Pustým žlebem. Vybaveni pytli na odpad jsme začali sbírat. A odpadků nebylo málo! Jedna skupina šla přes Koňský spád směrem na Dolní můstek Macochy a druhá skupina pokračovala Pustým žlebem k Punkevním jeskyním. Cestou jsme sbírali, ale také pozorovali přírodu, rostliny a prolézali skalní útvary. Překvapilo nás neuvěřitelné sucho v lesích, a právě proto byl mech na kamenech jako teplý polštářek. Stromy napadené kůrovcem jsou bohužel i tady. Vláha moc chybí. Viděli jsme petrklíče i keř lýkovec jedovatý, a také dvě veliká mraveniště.

Nasbírali jsme několik pytlů odpadků. Za odměnu jsme se svezli lanovkou a vláčkem. Viděli jsme Macochu z Dolního i Horního můstku. Úžasné byly i Punkevní jeskyně. I na dně Macochy bylo vidět, že vody do jezírek přetéká méně než jindy. Plavba po Punkvě byla super v tom, že voda byla krásně čistá a průzračná. Nakonec jsme si na Skalním mlýně opekli špekáčky, a když začalo pršet, našli jsme úkryt v Domě přírody. I tam jsme si našli nové informace a otestovali svoje znalosti.

Byl to prostě super den. Příští rok jdeme pomáhat do Moravského krasu zas.