Ohlédnutí za slámovými Velikonocemi

Tvorbě kraslic zdobených slámou se věnujeme spoustu let. Děti už se nemohly dočkat, až začneme shromažďovat vajíčka a barvit. Do lepení kraslic se s nadšením vrhli kluci i děvčata. Nachystali jsme i dílnu pro maminky, které si chtěly vyzkoušet tuto techniku a vyrobit si svou první slámovou kraslici.

Zlatá ječmenná sláma se nám kroutila pod rukama do prstýnků a šikovné ruce dětí i maminek z ní stříhaly kosočtverce a trojúhelníky. Pomocí špendlíku vznikaly hvězdičky, květy, klásky, cestičky a další obrazce. I letos mě děti překvapily novými vzory.

Hlavně nekýchat a nerozfoukat tvary v misce! A taky nechceme slyšet zvuk roztříštěného vajíčka! Bylo nám do pláče, když se už skoro hotová kraslice skutálela z lavice.

Všichni pracovali se zaujetím a neuvěřitelnou trpělivostí. Přeji Vám vidět to nadšení a radost v očích, kterou žádná fotografie nedokáže zachytit. Všem se moc povedly.

Tuto techniku vás naučila paní učitelka Dana Rybářová, nositelka tradice výroby kraslic zdobených slámou na Blanensku.

Zapsáno v Moravském zemském muzeu v Brně.