Žáci okresu Blansko soutěžili v matematice

ZŠ a MŠ Blansko Salmova jako pořadatel okresních kol matematických soutěží hostila ve středu 30. ledna účastníky okresního kola Matematické olympiády. Jednalo se o 2 kategorie soutěžících – žáky 5. ročníku, pro které byla účast v soutěži premiérou a žáky 9. ročníku, většinou zkušenější, protože mnozí soutěžili již v předchozích letech. Podle pravidel soutěže mají žáci za úkol nejen najít správné řešení úloh a odpovědět na položené otázky, ale také napsat slovní postup svého řešení, tzv. komentář. Je to hodně náročné, mnohdy ale velmi vtipné a žáky zajímavě formulované. Úlohy okresního kola nejsou vůbec snadné. Vyžadují porozumění zadání úlohy, při řešení logickou úvahu, samostatnost, představivost a schopnost rozhodování. Žáci 5. ročníku řeší během 90 ti minut 3 úlohy, žáci 9. ročníku mají určen čas 4 hodiny na řešení čtyř úloh.

Žákům 5. ročníku ZŠ Salmova se dařilo. Ze tří soutěžících se do skupiny patnácti úspěšných řešitelů probojoval Adam Franchi a Vítězslav Skácel. Přitom Adam Franchi obsadil vynikající 2. místo se ztrátou dvou bodů na celkového vítěze Víta Kouřila z Velkých Opatovic. Za vzornou reprezentaci školy si oba žáci zaslouží pochvalu a poděkování.

Je na místě dodat, že Matematická olympiáda je soutěž s dlouholetou tradicí. Letošní ročník je již 68. v pořadí a uskutečňuje se ve stejných termínech u nás i na Slovensku. Pokračování letošního ročníku nás čeká v dubnu, kdy budou soutěžit žáci 6. – 8. ročníku. Očekáváme, že i v těchto kategoriích se setkáme se žáky, pro které matematika je zajímavý, oblíbený, někdy i tajuplný a dobrodružný předmět.

Mgr. Anna Sládková

okresní koordinátorka