Blansko za 100 let očima dětí ze Salmovky

Městská knihovna Blansko vyhlásila na podzim třetí ročník literární a literárně výtvarné soutěže Jižní Morava čte na téma MOJE OBEC – MOJE MĚSTO – MŮJ KRAJ ZA 100 LET. Do soutěže se zapojili i žáci naší školy. A vedli si nadmíru úspěšně.

Jak to všechno začalo? Nejprve jsme si ve škole společně vyprávěli o našem kraji a městě, jak vypadá dnes, co se nám tu líbí, na co jsme hrdí, ale i o tom, co nám tu chybí, co by se mohlo zlepšit. Pak jsme se v hodinách dějepisu a vlastivědy přenesli do časů o sto let dříve, do doby, kdy žili naši pradědečkové a prababičky. Prohlíželi jsme si staré fotografie Blanska i okolí, mnozí přispěli vzpomínkou někoho z rodiny.

V českém jazyce naše pomyslné kroky směřovaly do doby budoucí. Snažili jsme představit si, jak bude vypadat naše město za sto let, co tu už nebude a co tu naopak bude, jak a kde budou lidé žít, jak budou vypadat školy, do kterých budou děti chodit, jaké budou hračky, jaká móda, co budou lidé jíst, co budou dělat ve volném čase, kam a jak budou cestovat…

Zkrátka témat se nabízela celá řada. Žáci třídy 7. A pracovali ve slohu nejprve ve skupinách, mohli tak vše prodiskutovat se spolužáky. Plni myšlenek, představ a nápadů se vžili do fiktivních postav, do občanů města Blanska v roce 2118, vymysleli a napsali svoje příběhy, tedy příběhy těchto obyvatel, nebo zprávy do novin.

Jak to všechno dopadlo? Slavnostní vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií proběhlo 29. listopadu v blanenské knihovně. Literární soutěž probíhala ve dvou věkových kategoriích, 8-10 let a 11-15 let. V kategorii starších obsadila první tři místa 7. A ze Salmovky. Zvítězila Tereza Musilová s textem Paní Květoušková slaví 168. narozeniny, 2. místo obsadila Nela Procházková se zprávou Blansko v obrazech aneb Nová kavárna, na 3. místě skončila Valentina Krejčířová s příběhem Protest proti robotům. Do literární soutěže přispěli svými „literárními dílky“ i žáci třídy 5. B. Také oni byli úspěšní. Barbora Kopková se svou básní Za 100 let obsadila 2. místo a Maxim Vrtěl se svým popisem života v Blansku obsadil 3. místo.

Své zástupce měla naše škola i v kategorii literárně-výtvarné určené pro malé kolektivy. Žáci třídy 5. A se v hodinách českého jazyka stali na chvíli malými spisovateli a v hodinách výtvarné výchovy ilustrátory a grafiky. Vytvořili úžasné prostorové knihy se zajímavými 3D obrázky a drobnými texty, prozaickými i veršovanými. Jejich originální knížky, inspirované knihami Lucie Seifertové, uchvátily i porotu. 3. místo obsadili Rozárie Sedláková, Terezie Kubíčková, Nikola Dvořáková a Battushing Odbayar. S dílem Nový začátek žáci Lucie Kratochvílová, Bronislav Buš, Nikolas Bernát a Alex Opluštil zvítězili. Jejich kniha byla a je natolik neobvyklá, že „vybojovala“ umístění i v krajském kole, a to krásné 2. místo.

Gratulace všem oceněným a poděkování všem zúčastněným, kteří měli chuť tvořit, vymýšlet, psát i malovat.

Vlasta Plchová