Čtenářská dílna a návštěva knihovny – 6. A

V březnu proběhla ve třídě 6. A čtenářská dílna. O co šlo? Vyučovací hodina byla trochu jiná… Byla tzv. prožitková, byla jakousi cestou za poznáváním, odhalováním. Žákům byla v úvodu představena hlavní hrdinka Bára, dvanáctiletá dívka, která se pomocí kouzelného atlasu přenesla na jiné místo a do jiné doby. Jednotlivé ukázky z úvodních kapitol byly záměrně vybrány tak, aby žáci sami pomocí různých indicií odhalili, kde se Bára ocitla. Po přečtení všech pěti ukázek většina žáků poznala, že se Bára nachází v období okupace v židovském ghettu, v koncentračním táboře.

Teprve poté byli žáci seznámeni se samotnou knihou. Autorkou knihy Terezínské ghetto – tajemný vlak do neznáma je historička a učitelka Veronika Válková. Ve svých knihách, které tvoří sérii Kouzelný atlas – putování časem, přenáší čtenáře do skutečné reálné historie. A tak má čtenář možnost nejen s hrdinkou Bárou prožít napínavé chvíle, ale zároveň se toho také hodně dozví.

Čtenářská dílna byla velmi vydařená, plná emocí, otazníků, touhy dozvědět se víc a příběh si s Bárou prožít. Jedenáct žáků ze třídy si knihu půjčilo k přečtení. A to je smyslem čtenářských dílen – rozvíjet v dětech čtenářství, získat je pro četbu knih J.

Týden poté se třída 6. A vypravila do blanenské knihovny. Zde paní knihovnice žákům představila další knihy paní spisovatelky Veroniky Válkové a její hrdinky Báry. Po krátké besedě zbylo dostatek času na půjčování knih a vyplnění Knihovnického kvízu, což je soutěž, kterou vyhlásila knihovna ke svému 20. výročí v nové budově na Rožmitálce.

Vlasta Plchová