Klub nadaných dětí
Domů ZŠ Dolní Lhota MŠ Dolní Lhota Jídelníček
Kalendář.
Telefonní seznam.

Besedy s Petrou Dvořákovou.

15. 12. 2016 zavítala na naši školu milá návštěva. Přijela k nám sympatická mladá žena s nelehkým životním osudem, spisovatelka a scénáristka Petra Dvořáková. Všichni jsme se na ni a na besedy s ní moc těšili.

Petra Dvořáková je současná česká spisovatelka a scénáristka. Pro děti napsala knihy Julie mezi slovy (2013, ocenění Zlatá stuha a Cena učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství) a Flouk a Líla s podtitulem Dobrodužství z mrakodrapu (2015).  Jako scénáristka se podílí na tvorbě rozhlasových pohádek a pro Českou televizi píše scénáře pro dětské pořady. Pro dospělé napsala knihu Proměněné sny (2007, cena Magnesia Litera v kategorii publicistika). 2009 vydala knihu Já jsem hlad – příběh zápasu s mentální anorexií, hledání, cestě a návratu k ženské duši. Její poslední kniha pro dospělé čtenáře Sítě (2016) zachycuje tři ženy a tři příběhy, které se zdaleka netýkají jen jich.

Paní spisovatelka se „zabydlela na chvíli“ v učebně výtvarné výchovy. Zde proběhlo celkem 5 besed. Druháčci a třeťáci si během besedy povídali nejen o knížce Flouk a Líla, ze které jim paní spisovatelka četla, ale i o tom, proč nás tolik zajímá počítač, tablet, internet a jaká nebezpečí „tato lákadla“ mohou skrývat. Pro čtvrťáky a páťáky byla připravena beseda vycházející z knihy Julie mezi slovy. I zde došlo na ukázky z knihy. Děti se nejen seznámily s Julií, která prochází nelehkou životní situací, neboť rodiče se nedávno rozvedli, ale došlo i na vysvětlování různých pojmů ze světa dospělých (třeba kyberšikana, adopce, sankce, rozvod…). I kniha na pozadí krátkých poutavých příběhů přináší výklad různých pojmů, které ze světa dospělých pronikají do světa dětí. Pro děvčata ze 7. a 8. ročníku a pro 9. třídy byla připravena beseda o nebezpečí anorexie. V rámci besedy se děti „snažily pomoci“ dívce, která trpí mentální anorexií. Zmíněny byly příznaky, důsledky, příčiny nemoci, dále rozdíly mezi anorexií a bulimií. Smyslem bylo nastínit dětem možnosti, jak se zachovat v případě, že u někoho z blízkých odhalí příznaky poruch příjmu potravy.
Besedy sklidily obrovský úspěch. Děti odcházely plné dojmů a zážitků, obohaceny o nové informace a zkušenosti. Některé si odnášely podpis či razítko, jiné koupenou knihu. Pro všechny to však bylo milé a neobyčejné setkání. Vždyť přece potkat se a mluvit s opravdivou paní spisovatelkou je nevšední zážitek. Paní spisovatelce patří obrovský dík.

Milí čtenáři, pokud si chcete některou z dětských knih přečíst, přijďte si ji vypůjčit do školní knihovny.

Vlasta Plchová

A tady jsou ohlasy dětí a fotky.

Beseda s Petrou.