Klub nadaných dětí
Domů ZŠ Dolní Lhota MŠ Dolní Lhota Jídelníček
Kalendář.
Telefonní seznam.
Termínový kalendář na školní rok 2016 - 2017.

Deváťáci v roli novinářů.

Vše začalo v hodinách češtiny. Nejprve se žáci devátých tříd v rámci slohového učiva postupně seznámili s různými publicistickými útvary. Nu a pak dostali možnost vyzkoušet si tak trochu práci novinářů.  Jejich úkolem bylo vytvořit interview - tedy rozhovor. Nejdříve se musel každý rozhodnout, s kým bude rozhovor připravovat. Mohl to být spolužák či kamarád (ne však přímo ze třídy), mohl to být kdokoliv z pracovníků školy (paní ředitelka, učitelé, paní uklizečky a kuchařky, školní psycholožka, školník, vychovatelky ze ŠD). Poté bylo potřeba vymyslet otázky. A to nebylo jen tak. Celý rozhovor měl být tematicky jednotný, otázky musely být promyšlené, správně formulované. Pak zbývalo dotyčného o rozhovor požádat a domluvit si s ním setkání. „Vyzbrojeni“ otázkami a diktafony vydávali se deváťáci do terénu k tvorbě rozhovorů. Nakonec bylo ještě potřeba dát mluveným rozhovorům psanou podobu.

Rozhovory si nyní můžete přečíst na chodbě vedle počítačových učeben. Až budete mít chvilku, zastavte se. Díky rozhovorům zjistíte, že mezi vámi chodí spolužáci, kteří mají obzvlášť zajímavé koníčky, nebo dosáhli skvělých výsledků v různých sportech. Dozvíte se třeba i to, co vaše učitele baví, co je těší, či naopak netěší, jak tráví svůj volný čas, kolik let na naší škole učí, co je přivedlo k práci učitele a jistě si najdete i nějakou „perličku“ navíc. Tušíte například, jaký předmět kromě matematiky má v aprobaci p. uč. Tesařová? Nebo jakému zajímavému povolání se věnuje manžel p. uč. Ungermannové? Kdo přivedl p. uč. Krejčíře k baseballu? Na jaké hudební nástroje umí hrát p. uč. Barták? Které jídlo vaří paní kuchařka Klevetová nejraději a které dá nejvíce práce? O co se nejvíce zajímal p. uč. Doležel v mládí? A co obnáší práce školní psycholožky?

Příjemné počtení přejí žáci tříd 9.A a 9.B.

Vlasta Plchová