Klub nadaných dětí
Domů ZŠ Dolní Lhota MŠ Dolní Lhota Jídelníček
Kalendář.
Telefonní seznam.
Termínový kalendář na školní rok 2016 - 2017.

Osmáci a deváťáci v Osvětimi.

V pátek 28. dubna zájemci z osmých a devátých tříd navštívili koncentrační tábor v Osvětimi v Polsku. Zájezd byl náročný organizačně i obsahově, strávili jsme přibližně osm hodin v autobuse, abychom se dostali na území Polska a zpět, a mezitím jsme vyslechli více jak tříhodinový výklad o nelidském zacházení s vězni tohoto tábora.

Do pracovního tábora Osvětim a vyhlazovacího tábora Osvětim – Březinka byli za 2. světové války zavíráni političtí odpůrci nacistů, různé „nepohodlné“ skupiny obyvatel států obsazených nacisty, ale hlavně lidé židovského původu, kteří se nijak neprovinili a stali se vězni jen pro svůj původ.

Polské průvodkyně mluvily česky a žáci jim většinou dobře rozuměli. Dozvěděli jsme se, že většina sem dovezených lidí byla hned zabita, ostatní přežívali jen několik týdnů až měsíců, odsouzeni k tvrdé práci, špatné živení a bez lékařské péče. Celkově v Osvětimi zahynulo víc než milion lidí během tří let.

Některé popisované detaily nás nutily přemýšlet o tom, jak krutě se mohli v minulosti chovat lidé k lidem. Jak snadné bylo označit někoho za sobě rovného a jiného za méněcenného. Jak díky předsudkům vůči určité společenské skupině trpěli nevinní lidé. A konečně, jak bylo možné vše skrývat před vlastním národem i celým zbytkem světa.