Týdenní projekt Magický svět smyslů

V tomto týdnu jsme se zaměřili na 5 důležitých "zázraků" nebo-li smyslů našeho těla, díky kterým v životě fungujeme - ZRAK, ČICH, CHUŤ, SLUCH a HMAT. Všechny tyto smysly jsme společně prozkoumali a vyzkoušeli si, jaké by to bylo neslyšet nebo nevidět. Ukázali jsme si, jaké jsou pomůcky pro neslyšící a nevidomé.

Sluch

Děti si vyrobily své "naslouchací uši" a řekli jsme si, že když máme ouška v pořádku, tak s nimi dobře slyšíme. Sluch jsme si také řádně vyzkoušeli při různých sluchových hrách. Zjistili jsme, že děti mají lepší frekvenční rozsah sluchu než paní učitelky.

Zrak

Děti lupou zkoumaly své oko, které se snažily zakreslit na papír. Zjistili jsme, že každý máme oko jinak zabarvené, vysvětlili jsme si, proč tomu tak je. Projektem jsme podpořili badatelské vyučování v mateřských školách, dokonce jsme pracovali i s mikroskopem. Výsledky bádání děti zakreslily na papír.

Hmat

Po hmatu jsme poznávali různé předměty a kamarády. Naučili jsme se novou básničku "SMYSLY." Chodili jsme různě po třídě a porovnávali jsme povrchy - hladký, hrubý, ostrý, jemný. Také jsme pracovali s různými hmatovými pomůckami, které děti využily při tvoření ruky z papíru.

Chuť a Čich

Poznávali jsme podle chuti a čichu různé druhy potravin a koření . Rozvíjeli jsme spolupráci mezi dětmi. Děti ve skupinách vybíraly a rozdělovaly potraviny vystřižené z letáků do vytvořené šablony pusy a jazyka.